Jak zbudować „dobry” system DWDM?

10/11/2021
Tworzenie dobrych sieci telekomunikacyjnych oznacza dbanie o jakość oraz poprawność budowanych rozwiązań.
Nasi eksperci posiadają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowaniu systemów DWDM, również tych, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do zrealizowania w zakładanym budżecie i o oczekiwanej funkcjonalności.

W bogato wyposażonym laboratorium sieci jesteśmy w stanie wykonywać zlecenia wymagające skomplikowanych warunków, dlatego możemy zagwarantować, że efekty pracy spełnią w całości założenia i oczekiwania klientów.

Nasz klient - jedno z najnowocześniejszych centrów danych w Polsce, powierzył nam zbudowanie systemu DWDM umożliwiającego połączenie dwóch ośrodków przetwarzania danych. Udostępnione nam trasy optyczne tworzyły dwa pojedyncze włókna o długości około 100~120km. Zadanie wydawałoby się więc proste – zbudować dobry system DWDM.

Pracę nad projektem rozpoczęliśmy od zrozumienia co dla klienta oznacza słowo „dobre”. Szybko okazało się, że w przewidzianym na zadanie budżecie nie będzie łatwo ująć wszystkiego, co dla klienta kryło się pod słowem „dobre”. Wstępna kalkulacja mieszcząca wszystkie oczekiwania klienta przekraczała zakładany budżet blisko 3-krotnie…

To był moment, który w Salumanusie lubimy najbardziej. Nasi eksperci posiadają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowaniu systemów DWDM, również tych, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do zrealizowania w zakładanym budżecie i o oczekiwanej funkcjonalności. Okazało się, że pierwszym sporym ograniczeniem, bardzo istotnym z punktu widzenia kosztów OPEX, był fakt, że na każdej trasie dysponowaliśmy tylko 1 włóknem optycznym. To spowodowało, że liczba dostępnych możliwości znacznie się skurczyła.

Dodatkowo, ilość ruchu, jaka miała zostać przesłana, czyniła wyzwanie jeszcze ciekawszym. Po kilku burzach mózgów… mieliśmy pomysł. Od pomysłu do realizacji droga wiedzie poprzez nasze laboratorium światłowodowe, gdzie wstępnie zweryfikowaliśmy nasz pomysł i przystąpiliśmy do kompletowania potrzebnego sprzętu.

W Salumanus duży nacisk kładziemy na to, aby rozwiązania, które wyjdą spod naszej ręki działały dokładnie tak, jak to zostało zaprojektowane. Właśnie dlatego po skompletowaniu sprzętu mogliśmy w pełni wykorzystać możliwości naszego laboratorium i odtworzyć w nim w pełni funkcjonalną sieć klienta.

Sieć, którą dla klienta zbudowaliśmy, pozwala na transmisję pomiędzy dwoma ośrodkami danych 24x 10 Gigabit Ethernet, 24x 16G Fibre Channel oraz 16x 1 Gigabit Ethernet, jednocześnie spełniając założenia, że opóźnienie pomiędzy urządzeniami klienckimi będzie mniejsze niż 1ms, co jest kluczowe z punktu widzenia replikacji synchronicznych.

Zastosowane rozwiązanie nie tylko w pełni zaspokoiło potrzeby klienta, ale dodatkowo zapewniło stabilne, bezawaryjne, a tym samym bardziej wydajne połączenie, nieprzekraczające zaplanowanego budżetu na inwestycję.