2025 – rok powrotu na ścieżkę wzrostu
Większa przepustowość i lepsza jakość komunikacji to nieustająco cel rozwoju technologii sieciowych. Każdego roku pojawiają się innowacje, które mają szanse stać się game changer’em rozwoju sieci. Jedne przypominają wynalazki z filmów science fiction, jak technologia holograficzne czy metamateriały, które mogłyby kontrolować fale elektromagnetyczne (np. światło, fale radiowe). Inne są po prostu kolejną aktualizacją znanych nam urządzeń.
Wbrew pozorom, w infrastrukturze sieciowej nowości adaptują się dość powoli. Widać to po strukturze sprzedaży modułów optycznych. Podczas gdy producenci prześcigają się w oferowaniu urządzań o przepustowości 800G i planują wdrożenia 1,6T, wciąż najwyższy popyt jest na moduły 10G i 100G, a sprzedaż modeli 400G nadal się rozpędza.
Co zatem nas czeka w 2025 roku?
1. Powrót na ścieżkę wzrostu
Według raportu Dell'Oro, rynek transportu optycznego zanotował w 2024 roku spadek o kilkanaście procent w porównaniu do roku wcześniejszego. Jednak już na początku 2025 roku prognozy wskazują na odbicie i ponowny wzrost. Przewiduje się, że rynek będzie się rozwijał w tempie około 9% rocznie (CAGR - Compound Annual Growth Rate), co może doprowadzić do osiągnięcia wartości 40 miliardów dolarów do 2030 roku.
2. Ekspansja technologii koherentnych
Zapotrzebowanie na wysoką przepustowość przy niższych kosztach przesyłu danych na gigabit przyspiesza wdrażanie zaawansowanych technologii optycznych. Wśród nich wyróżniają się moduły 400G Ultra Long Haul (ULH) i 800G w formacie QSFP-DD, które po raz pierwszy zaprezentowano podczas konferencji OFC 2024 w San Diego, a obecnie trafiają do masowej produkcji.
Moduły 400G ULH umożliwiają zastosowanie kompaktowych rozwiązań w obszarach sieci, gdzie wcześniej było to niemożliwe. Z kolei moduły 800G pozwalają jeszcze bardziej obniżyć koszty przesyłu danych, zwiększając efektywność i optymalizując wydatki na infrastrukturę. Ich wolumen sprzedaży z pewnością będzie rosnąć, choć jak wspomniałem wcześniej, będzie to raczej wzrost liniowy niż wykładniczy.
3. Automatyzaja sieci dzięki AI
Obszar sztucznej inteligencji to zdecydowanie najbardziej ekspensywne środowisko. Zarówno operatorzy telekomunikacyjni oraz dostawcy oprogramowania do zarządzania sieciami intensywnie pracują nad automatyzacją zadań z wykorzystaniem AI. Coraz częściej sięgamy po AI nie tylko przy automatyzacji czy konfiguracji sieci, ale również po wyszukiwanie wzorców, przewidywanie usterek i proponowanie działań zapobiegających ich powstaniu. Cele są dwa, redukcja kosztów operacyjnych i poprawa jakości usług.