Jak efektywnie wykorzystać usługi operatora?
Własna infrastruktura daje nam pełne możliwości oraz swobodę w uruchamianiu usług. Niestety nie zawsze możemy korzystać z własnych światłowodów.
Jak efektywnie wykorzystać usługi operatora?
Gdy do konkretnej lokalizacji nie mamy doprowadzonego włókna, musimy skorzystać z usług operatora. Do rozważenia są trzy główne usługi od operatora: Alien lambda, Alien OTN, Dzierżawa włókna.Do każdej z tych usług możemy wykorzystać odpowiednie urządzenie lub odpowiedni system transmisyjny, który pozwoli na efektywne wykorzystanie dostępnego pasma.
Jakie problemy i wyzwania wiążą się z doborem odpowiedniej usługi od operatora?
- wysokie koszty dzierżawy włókien
- wysokie zapotrzebowanie na pasmo
- brak kompatybilności urządzeń różnych dostawców
- duża liczba świadczonych usług o różnych przepustowościach i protokołach
Jakie mamy rozwiązanie ?
Jedną z usług dostępnych od operatorów jest Alien OTN. Operator udostępnia nam port na urządzeniu transpondera lub muxpondera do którego podłączamy swoje urządzenie obsługujące ramki OTU. Za pomocą własnego urządzenia agregujemy usługi takie jak Fibre Channel i Ethernet to pojedynczego interfejsu, który nadaje w standardzie OTN.
W ten sposób po infrastrukturze operatora przesyłamy własne usługi nie wchodząc w warstwy wyższe przez co w nasze usługi nie ingerują urządzenia takie jak routery i przełączniki.
- Alien lambda
Usługa Alien Lambda pozwala Ci wykupić pojedynczy port na urządzeniu pasywnym, jakim jest multiplekser. Na tym kanale masz wolność przesyłania swoich usług, niezależnie od ich rodzaju.
Z usługą Alien Lambda możesz maksymalizować efektywność wykorzystania pasma. Dzięki muksponderom, agregujesz różnorodne usługi o niskiej przepustowości – takie jak 10Gb, 40Gb, 100Gb Ethernet czy 8G, 16G, 32G Fibre Channel – do jednego interfejsu.
Ta usługa nie tylko zwiększa przepustowość sieci, ale także zapewnia elastyczność w doborze usług i protokołów, które chcesz przesyłać.
- Dzierżawa włókna
Dzierżawa włókna optycznego pozwala na swobodę pod względem liczby i rodzaju usług, które możemy uruchomić. Pojedyncze włókno możemy wykorzystać do uruchomienia jednej transmisji za pomocą modułów BiDi (and. Bidirectional) lub stworzyć na nim zaawansowany systemu transmisyjnego.
Ta druga opcja umożliwia przesyłanie wielu usług jednocześnie, z różnorodnymi przepustowościami i wykorzystującymi różne protokoły.
Jakie korzyści dają systemy transmisyjne?
- Lepsze wykorzystanie infrastruktury
Brakuje włókien albo dzierżawa kolejnego generuje zbyt duże koszty?System transmisyjny ogranicza liczbę włókien do pojedynczej pary. Nie musisz się martwić kosztami dzierżawy. Teraz twoim priorytetem będzie zwiększanie ilości usług i rozbudowa sieci, a nie walka o dodatkowe włókna.
- Oszczędność miejsca i zasobów
Jedno włókno optyczne wykorzystywane przez system transmisyjny może zastąpić wiele tradycyjnych włókien. Pozwala to na oszczędność miejsca oraz redukcję kosztów związanych z infrastrukturą.
- Skalowalność i elastyczność
xWDM zapewnia skalowalność infrastruktury sieciowej Data Center. Dzięki możliwości dodawania kolejnych kanałów, bez potrzeby fizycznej rozbudowy, system ten pozwala na elastyczne dostosowanie się do rosnących potrzeb przesyłu danych.
- Instalacja prostsza niż się wydaje
Instalacja systemu zwielokrotnienia sprowadza się do połączenia elementów patchcordami. Cały proces jest bardzo szybki i odporny na błędy. Pasywny system CWDM możesz uruchomić dosłownie w kilka godzin.
- Instalacja prostsza niż się wydaje
Instalacja systemu zwielokrotnienia sprowadza się do połączenia elementów patchcordami. Cały proces jest bardzo szybki i odporny na błędy. Pasywny system CWDM możesz uruchomić dosłownie w kilka godzin.
- Brak formalności
W przypadku rozbudowy systemu transmisyjnego pomijasz formalności związane z raportowaniem do UKE, czy przygotowaniem projektu wykonawczego.
- Bezpieczeństwo
Systemy transmisyjne umożliwiają zabezpieczenie usług na wielu poziomach. Pierwszym jest zabezpieczenie usług przed fizycznym uszkodzeniem systemu np. przed uszkodzeniem kabla lub zanikiem jednego ze źródeł zasilania. Na tym poziomie osiągamy to przez zastosowanie trasy zapasowej lub pełnej redundancji sprzętowej. Drugi poziom to bezpośrednie zabezpieczenie transmisji przed nieautoryzowanym dostępem za pomocą szyfrowania w warstwie pierwszej.
- Ethernet i Fibre Channel w jednym włóknie
Jeżeli w Twojej sieci są uruchomione usługi Ethernet, Fibre Channel o różnych przepustowościach to również możesz zastosować system transmisyjny. Systemy takie jak CWDM, czy DWDM wspierają praktycznie całą gamę protokołów. Co najciekawsze mogą one działać w tym samym włóknie optycznym.
Nie wiesz, od czego zacząć? Wyznacz swój cel, a my pokażemy Ci jak go osiągnąć.
Zostaw warstwę pierwszą nam!
- Tworzenie systemu transmisyjnego do Data Center – od czego zaczynamy?
Wiemy, że każda firma czy instytucja jest inna, dlatego proponujemy rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. Każdy projekt zaczynamy od bezpłatnej konsultacji, podczas której zapytamy o to, jak wygląda Twoja sieć, jakie cel chcesz osiągnąć i co planujesz w przyszłości. Po 20 minutowej rozmowie będziemy w stanie określić, jaką technologię zastosować i przedstawić kilka najlepszych rozwiązań.
Kolejny etap to pomiary. Jeśli podczas konsultacji, zauważymy, że do poprawnego działania systemu konieczne jest sprawdzenie toru światłowodowego, to podpowiemy Ci jak to zrobić.
Nie masz odpowiednich narzędzi? Nic nie szkodzi. Sprawdzimy to za Ciebie
- Czy mogę wypożyczyć urządzenia na testy?
Chcemy, abyś miał 100% pewność, że inwestycja w system transmisyjny, spełni Twoje oczekiwania. Po etapie konsultacji i podjęciu decyzji, która z przedstawionych koncepcji będzie dla Ciebie odpowiednia, mamy dwie opcje sprawdzenia jej w działaniu. Pierwsza to odtworzenie fragmentu Twojej sieci u nas w laboratorium, gdzie możemy zaprezentować działanie systemu, a druga to testy u Ciebie w środowisku produkcyjnym.
- Ile trwa wdrożenie systemu transmisyjnego? Kto je robi?
Większość rozwiązań dla połączeń pomiędzy lokalizacjami, opiera się na pasywnych urządzeniach niewymagających zasilania czy konfiguracji. System jest spinany przez patchcordy. Dzięki temu pomijamy konieczność spawania światłowodu. Właśnie dlatego instalacja jest na tyle prosta i szybka, że klienci decydują się na uruchomienie we własnym zakresie. Jeśli system wymaga zaangażowania wyspecjalizowanego inżyniera, to Salumanus zapewnia wdrożenie, konfigurację i uruchomienie wszystkich zaprojektowanych usług. W zależności od wielkości wdrożenia zajmuje to przeważnie 1-2 dni robocze.
- Ile kosztuje system transmisyjny do Data Center?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wyjaśnić co może składać się na cenę systemu transmisyjnego. Określenie technologii rozwiązania, dobór urządzeń czy utworzenie schematu połączeń jest bezpłatne w ramach konsultacji.
Koszty to:
- moduły optyczne
- urządzenia pasywne-patchcordy
Opcjonalnie:
- pomiary
- wdrożenie
Jak widać, jest wiele części składowych końcowej kwoty. W tym miejscu nie podamy Ci wprost kosztu wdrożenia, ale możemy posłużyć się pewnym porównaniem. Według szacunków T-Mobile, średni koszt przestoju, spowodowanego przez awarię w firmach IT, wynosi około 88 tyś USD za godzinę. (Źródło: https://testerzy.pl/baza-wiedzy/artykuly/ile-kosztuje-awaria-w-it)
Podejmując się wdrożenia systemu transmisyjnego, które:
- zagwarantuje Ci bezpieczeństwo
- ograniczy koszty związane z tradycyjnym budowaniem traktu światłowodowego
- ograniczy koszty rozbudowy o kolejne transmisje tylko do zakupu modułów
- umożliwi efektywniejsze wykorzystanie dostępnej infrastruktury
- pozwoli na ewentualne zaszyfrowanie transmisji w warstwie pierwszej
Zainwestujesz ok ¼ kosztów, które pochłonęłaby awaria. Wyceń system transmisyjny pod Twoje potrzeby.
Chce poznać wycenę Twojego systemu dla sieci światłowodowej? Porozmawiajmy o kwocie inwestycji rozbudowy sieci o nowe połączenia.
Z Salumanus zyskasz
- Optymalizację kosztów
- Szybsza adaptacja nowych technologii
- Efektywność energetyczną
- Oszczędność miejsca w serwerowni
- Zmniejszenie zapasów magazynowych
Nasze realizacje
Jak odzyskać wolne włókna? Przewodnik po rozbudowie sieci.
Jak zadbać o bezpieczeństwo transmisji w miejskich sieciach światłowodowych? Część 1.
Polska
marka
Testy
try&buy
Wsparcie na każdym etapie projektu
Autorskie
rozwiązania
Własne laboratorium światłowodowe
Doradca Salumanus
Skontaktuj się z nami już dzisiaj, aby dowiedzieć się, jakie możliwości otwierają przed Tobą nasze technologie.
Marcin Bednarski
Business Development Manager
marcin.bednarski@salumanus.com